حفظ در دو ماه

مديران انجمن: najm0130, najm0130, najm0130

حفظ در دو ماه

پستتوسط najm0130 » شنبه آپريل 25, 2020 9:11 pm

بسم الله الرحمن الرحیم
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط najm0130 در جمعه مه 22, 2020 9:41 am .
najm0130

تاريخ عضويت: شنبه آپريل 25, 2020 4:38 pm

نمونه های موفق حفظ کوتاه مدت

پستتوسط najm0130 » شنبه آپريل 25, 2020 9:21 pm

نمونه ایی موفق از حفظ قرآن در دو ماه:

تصوير

موضوع حفظ دوماهه باورنكردنی تلقی نشود و امری است كه بسياری متمركز شده اند به نتيجه رسيده اند و تجارب آن در كشورهاى مختلف حتى ايران هم هست. روش حفظ 50-60 روزه با حفظ روزانه 10-12 صفحه
از بعد نماز صبح تا ده صبح فقط عملی می شود و بقيه روز به امور شخصی پرداخته می شود. برخلاف روشهاى یک ساله و دوساله كه با پهن كردن برنامه حفظ در طول 24 ماه كار وسيعتر می كنند و البته ضمنش به مدرسه ووو می روند.

اما اين دوماهه براى فرصتهاى تعطيلی مثل همين ايام كرونایی و ماه مبارک رمضان كه مثلا همه آيات و سور كتاب تعقيبات نماز را حفظ كند و بعد ماه مبارک هم اگر چنين فراغتی داشت = جهار و نيم صبح تا ده و نيم صبح كه سورهاى كتاب تلاوت در نماز و در ادامه بر حسب ترتيب رايج يا نزول حفظ می كند.‎

براى تشويق در اينجا مصاحبه اى با یک نوجوان كه از سن چهارسالگی به معاهد تحفيظ می رفته و فقط چهار جزء حفظ كرده است بعد به توصيه يكی از اساتيد قرآن به پدرش در سه ماه كل قرآن را حفظ می كند در سن هفت سال و هشت ماهگی و با حفظ قصايد مهم قواعد تجويد و تعلم حرفه اى قواعد آن در دوماه مرحله تجويد را هم به تمكن می رسد.

سپس در ظرف چند ماه قراءات عشر هر قرائت با دو روايت فرا می گيرد باتسلط و تمكن در سن هشت سالگی بعد از آن در جلسات حفظ حديث شركت می كند و يازده هزار حديث را حفظ می كند‎
ويديوی مصاحبه با او بسيار مشوق است‎.

تصوير

نام او شريف سيد اهل مصر است‎.

طفل يقرا القراءات العشر مع التفصيل

قرائت هاى دهكانه با دو روايت از هركدام
https://www.youtube.com/watch?v=X0g1hQ75llw

برنامج مسافر مع القرآن الحلقة 16 -- تحفيظ الأبناء

سير كار تلاوت و حفظ او
https://www.youtube.com/watch?v=yuSjSp_WH34

نوجوان 12 ساله از حفظ قرآن با ده قرائت هر كدام دو روايت و يازده هزار حديث فارغ شده است‎. و اين توفيقات را بعد از آن بدست آورده كه پدرش وقت می گذارد براى او از هفت و نيم سالگی تا در 12 سالگی فارغ
می شود.
آخرين ويرايش توسط najm0130 on يکشنبه آپريل 26, 2020 8:32 pm, ويرايش شده در 7.
najm0130

نمونه های موفق حفظ کوتاه مدت

پستتوسط najm0130 » شنبه آپريل 25, 2020 9:26 pm

نمونه موفق به حفظ قرآن در دو ماه :

تصوير

خبرگزاری فارس- گروه فعالیت های قرآنی: زهرا کرباسی حافظ کل قرآن کریم و اهل شیراز است. وی از دوران کودکی به واسطه تشویق خانواده همراه با خواهر بزرگترش به فعالیت های قرآنی علاقه مند می شود، به طوری که با ورود به مدرسه و یادگیری حروف الفبا، توانایی خواندن قرآن کریم را نیز پیدا می کند که در این امر پدرش نقش مؤثری در تشویق وی به یادگیری خواندن قرآن از رو مصحف شریف داشته است.

پس از آن با تلاش پدربزرگش سوره های کوچک همچون سوره های مبارکه «فیل و کافرون» را حفظ می کند اما بیشتر فعالیت این بانوی قرآنی در عرصه مفاهیم قرآن بود تا جایی که تا دوران دبیرستان هم تنها در مسابقات مفاهیم و تلاوت قرآن شرکت می کرد.

کرباسی پس از پایان دوران پیش دانشگاهی و فراغت از کنکور عزم خود را جذب می کند تا حفظ قرآن را آغاز و در مدت کوتاهی به پایان برساند بر همین اساس چند هفته پس از کنکور به جامعةالقرآن شیراز می رود تا در آنجا حفظ قرآن را شروع کند اما با توجه به استعدادهایی که داشته جلوتر از کلاس پیش می رود بر همین اساس هم با کمک استادش تصمیم می گیرد در منزل ادامه حفظ را پیگیری کند که با تلاش و پشتکار وافر در مدت دو ماه موفق به حفظ کل قرآن کریم می شود.

در ادامه مشروح گفت وگوی فارس با «زهرا کرباسی» حافظ کل قرآن کریم را می خوانیم؛

از کلاس اول توانایی خواندن قرآن از روی مصحف شریف را پیدا کردم
خانم کرباسی فعالیت های قرآنی را از چه زمانی شروع کردید؟

من در خانواده ای مذهبی در شیراز متولد شدم، امور قرآنی در خانواده ما از مسائل مهم و باارزش بود به طوری که خانواده همواره ما را تشویق به فعالیت در عرصه های قرآنی می کردند. مادرم با خواهرم و من سوره های کوچک را کار می کردند و پدرم هم علاقه مند بودند که بتوانیم از روی قرآن آیات الهی را بخوانیم؛ بر همین اساس به یاد دارم وقتی کلاس اول رفتم و حروف الفبا را آموختم پدرم تلاش بسیاری کرد تا بتوانم قرآن را از روی مصحف شریف بخوانم، به همین دلیل من و خواهرم در دوران ابتدایی تقریباً می توانستیم قرآن را بدون اشتباه زیادی بخوانیم در حالی که در آن دوران خواندن قرآن از دوران راهنمایی آموزش داده می شد و معلمان در مدارس ابتدایی چندان توجهی به یادگیری قرآن نمی دادند.

حتی در دوره اول ابتدایی که برای اولین بار روزه گرفتم به یاد دارم که وقت سحر با خواهرم از روی قرآن یک جزء می خواندیم و پدرم ما را بسیار تشویق می کرد و در آن دوران روخوانی همراه با لحن و توجه به اعراب برای پدرم خیلی مهم بود.

حفظ قرآن پس از فراغت از کنکور در دو ماه:

چگونه و از چه زمانی وارد عرصه حفظ قرآن شدید؟
از دوم راهنمایی من و خواهرام همیشه در مسابقات قرآن شرکت می کردیم و مراحل استانی هم رتبه هایی داشتیم. البته در رشته حفظ نبود و من بیشتر در ترتیل، قرائت و مفاهیم قرآن شرکت می کردم تا اینکه در دوران دبیرستان مصمم شدم پس از کنکور به حفظ بپردازم. در آن زمان رقابت برای کنکور زیاد بود و جمعیت شرکت کنندگان در کنکور هم مثل سال های اخیر کم نبود به همین دلیل من قبل از کنکور حفظ را آغاز نکردم و به مرور درس ها می پرداختم تا اینکه پس از بعد از شرکت در کنکور تصمیم گرفتم در زمان فراغت تا اعلام نتایج، حفظ قرآن را در جامعةالقرآن شروع کنم. با خود فکر می کردم اگر در دانشگاه قبول شدم یک سال مرخصی تحصیلی می گیرم تا بتوانم قرآن را حفظ کنم اگر هم قبول نشدم حفظ قرآن را پیگیری می کنم و بعد از آن سال بعد مجدد کنکور می دهم.

پس از آن در جامعةالقرآن ثبت نام کردم در آن زمان روزی دو صفحه همراه با تفسیر آموزش می دادند. من حس می کردم که جلوتر از کلاس پیش می روم و می توانم بیش از دو صفحه قرآن حفظ کنم به همین دلیل با استاد مسرور صحبت کردم و راهنمایی خواستم که در منزل حفظ کنم و در آخر هفته ها در آزمون ها حضور یابم بر همین اساس حفظ قرآن را در منزل پیگیری کردم.

درباره زمان آغاز حفظ قرآن هم باید بگویم ماه مبارک رمضان سال 1381 بود که انس بیشتری با قرآن داشتم و از دهم مهرماه همان سال حفظ تخصصی حفظ کل قرآن کریم آغاز و 12 آذرماه همان سال یعنی در روز تولد خودم حفظ کل قرآن را به اتمام رساندم.

حفظ و مرور 27 صفحه در شبانه روز/ 14 ساعت روزانه با همه وجود با قرآن مأنوس بودم

یعنی دو ماهه موفق به حفظ کل قرآن شدید؟
بله، من با توجه به سرعت و علاقه ای که به حفظ قرآن داشتم در دو ماه توانستم کل آیات الهی را در جانم حفظ کنم. البته برای این امر هم تلاش بسیاری کردم به طوری که اوایل روزانه 10 صفحه حفظ می کردم و بعد از آن در هفته های آخر روزانه 17 صفحه را حفظ و 10 صفحه مرور می کردم که البته تمام این لحظات برایم شیرین و لذت بخش بود.

روزانه چند ساعت به حفظ قرآن یا مرور محفوظات می پرداختید؟
در آن زمان حدود 14 ساعت حفظ و مرور می کردم و تمام زمانم را با قرآن مأنوس بودم حتی وقتی می خواستم استراحت کنم در ذهنم آیات را مرور می کردم.

در حفظ قرآن در این مدت کوتاه با مشکلی مواجه نشدید؟
من به روخوانی و روانخوانی قرآن به خاطر تلاش خانواده مسلط بودم و غلط اعرابی و تجویدی نداشتم. آن زمان بیشتر صوت استاد پرهیزکار مطرح بود اما سعی کردم خودم بخوانم و حفظ کنم چرا که به نظر من افرادی که با صوت تلاوت اساتید اقدام به حفظ می کنند، لحن آن تلاوت را می گیرند و حفظ را بر آن اساس انجام می دهند و وقتی لحن را فراموش کنند آیه را نیز فراموش می کنند. البته بعد از اینکه حفظ را به اتمام رساندم برای مرور تلاوت از صوت استاد «محمدصدیق منشاوی» استفاده کردم و بیشتر به آن گوش می دادم.

حفظ 20 جزء اول سخت تر است/ حفظ کل قرآن را از سوره «یوسف» آغاز کردم

حفظ کدام سوره ها برایتان آسان تر بود؟
حفظ 20 جزء آخر قرآن نسبت به 10 جزء اول قرآن کریم راحت تر بود چون آیات متشابه کمتری دارد، به همین دلیل اواخر شاید 17 صفحه هم روزانه حفظ و آیات بسیاری را مرور می کردم.

مرور محفوظات روزانه چند ساعت وقت می برد؟
اگر مسلط باشیم مرور هر جزء یک ساعت زمان می برد البته اگر کسی تسلط داشته باشد و عمیق حفظ کرده باشد مرور آن نیز آسان تر است. شنیدن، نوشتن و درک مطلب قدرت حفظ را چند برابر می کند به همین دلیل من دیگر اواخر پنج جزء قرآن را در زمانی حدود سه ساعت مرور می کردم.

در آن زمان انگیزه شما برای حفظ چه بود؟
آن زمان به یاد دارم که دوست داشتم آیات قرآن را حفظ کنم و در محاوره از آن استفاده کنم. حتی زمانی می خواستم ازدواج کنم به حفظ فکر می کردم و شرط می گذاشتم که اگر قرآن را با من حفظ می کنی جواب من مثبت است.

وقتی آخرین آیه قرآن کریم را حفظ کردید، چه احساسی داشتید؟
اولین سوره ای که حفظ کردم سوره مبارکه «یوسف» بود. خیلی این سوره را دوست داشتم و حتی در مرور هم از این سوره آغاز می کنم. کلمات سنگینی دارد اما چون داستان آن را بهتر می دانیم راحت تر حفظ می کنیم.

تصوير

با حفظ قرآن حس کردم دوباره متولد شدم/ اولین هدیه پس از اتمام حفظ

من جزء 30 را حفظ بودم. شناسنامه ام برای اینکه زودتر به مدرسه بروم اول شهریور 1361 زده شده است اما در اصل 12 آذر آن سال متولد شدم. به همین دلیل طوری زمان بندی کردم این روز حفظ کل قرآن را به اتمام برسانم و برای این امر هم استرس بسیاری داشتم.

آن روز را هیچ گاه از یاد نمی برم. روزی که حفظ کل قرآن را به پایان رساندم. پدرم تفسیر نمونه برایم کادو خریده بود که بسیار خوشحال شدم. جزء 29 و سوره مبارکه «انسان» هم آخرین سوره ای بود که حفظ کردم که پس از حفظ این سوره احساس آرامش خاصی داشتم که قابل وصف نیست. باورم هم نمی شد که توانستم کل قرآن را در این مدت حفظ کنم اصلا فکر می کردم در این روز دوباره متولد شدم.

بسیاری از اساتید حفظ کوتاه مدت را توصیه نمی کنند و معتقدند گاهی آسیب های جبران ناپذیری به افراد می زند، نظر شما در این باره چیست؟
اینکه بخواهیم از همه افراد توقع حفظ کل در مدت کوتاه داشته باشیم، معقول نیست. داشتن انگیزه و استمرار در این راه مهم است. اگر حفظ سریع اتفاق بیفتد مرور آن راحت تر خواهد بود چرا که اگر یک صفحه را بخوانیم در حافظه کوتاه مدت و وقتی مرور می کنیم به حافظه بلند مدت ما منتقل می شود.

بستگی به شرایط و توانمندی های افراد حفظ قرآن هم متفاوت است. نکته مهم و آسیب های جدی در حفظ های بلند مدت کسلی و نداشتن انگیزه لازم است بر همین اساس اگر اساتید با روش های مختلف یا خود قرآن آموزان به صورت پیوسته و مستمر اقدام به حفظ کنند، نتایج خوبی هم خواهد داشت.

من با وجود اینکه دو ماهه کل قرآن را حفظ کردم و حدود 11 سال پس از آن هم مرور نداشتم اما به دلیل مشکلات خاص گاهی برای خواندن قرآن وقت می گذاشتم. وقتی در سال های اخیر حفظم را مرور می کردم انگار تازه حفظ کرده بودم و تسلط کافی داشتم.

خاطره ای از کسب رتبه سوم حفظ کل قرآن قبل از اتمام حفظ

اولین مسابقه که در زمینه برای حفظ شرکت کردید به یاد دارید؟
اولین بار هنوز حفظم به اتمام نرسیده بود که جامعةالقرآن استان مسابقاتی برگزار کرد. من همان روز 25 جزء را حفظ کرده بودم و با جسارت در مسابقات حفظ کل شرکت کردم که وقتی نوبتم شد با وجود اینکه هنوز چندین جزء از مصحف شریف را حفظ نکردم با اطمینان به سؤالات پاسخ دادم و در آن روز شانس با من همراه بود که بیشتر سؤالاتی پرسیدند از همان جزء 25 بود که در نهایت هم رتبه سوم حفظ کل قرآن را کسب کردم.

دانشجویی هم اول شدم اما مشکلی داشتم هر چه اصرار کردم شرایط روحی مناسبی ندارم که مسابقات شرکت کنم اما با اصرار اساتید حضور یافتم. تصمیمی به شرکت نداشتم و با خود می گفتم بعید است رتبه ای کسب کنم. وقتی روی سن رفتم به خوبی به همه سوالات پاسخ دادم و نمی دانم چگونه به سوالات پاسخ دادم که در کمال ناباوری رتبه نخست این رقابت ها را کسب کردم که خاطره خوبی برایم بود.

تشویق پدربزرگ به حفظ قرآن با خرید واکمن

اولین جایزه ای که به واسطه حفظ قرآن گرفتید، چه بود؟
اولین جایزه حفظ را از پدربزرگم گرفتم. ایشان علاقه داشتند حافظ شوم و از دوران کودکی من سوره های کافرون و فیل را با من کار می کرد تا حفظ شوم. وقتی جزء یک را حفظ کردم برایم واکمن خرید که برایم واقعا ارزشمند بود.

مشوق اصلی شما برای حفظ قرآن چه کسی بود؟
پدربزرگم اولین مشوقم بود که به لطف خداوند مسیر قرآن را طی کنم. بعد سایر اعضای خانواده هم خیلی کمک کردند. مادرم هم نقش مهمی در علاقه مندی من به حفظ داشت به همین دلیل تمام شرایط را مهیا کرد تا بتوانم قرآن را حفظ کنم.

آیةالکرسی زیباترین برایم دلنشین ترین آیات قرآن است

15 سال از حفظ شما می گذرد، اکنون کدام آیات قرآن برایتان زیباتر است؟
هنوزم به آیةالکرسی می رسم حس خاصی بهم دست می دهد و از خواندن آن لذت می برم. به نظرم خداوند در این آیات سوره مبارکه «بقره» انسان را هدایت می کند و او را به آرامش دعوت می کند برای همین هم برایم این آیات دلنشین ترین آیات قرآن است.

با چه شیوه ای در دو ماه کل قرآن را حفظ کردید؟
روزانه 14 ساعت را به حفظ و مرور می پرداختم. مثلاً اگر قرار بود در آن روز 10 صفحه حفظ کنم اول یک بار به راحتی آن را از روی مصحف شریف می خواندم و صوت خود را ضبط می کردم بعد مجدد به آن گوش می دادم و مفاهیم و ترجمه آن را درک می کردم و پس از آن شروع به حفظ نکته ها و آیات مرتبط می کردم و بعد هم مجدد حفظ و مرور آیات.

برای تربیت حافظان هیچ امکاناتی در اختیارمان نگذاشتند

شما به عنوان حافظ کل قرآن چه اقدامی برای تربیت حافظان داشته اید؟
پس از حفظ قرار بود دوره های کوتاه مدت حفظ برگزار کنیم اما در آن زمان چندان به حفظ قرآن توجه نمی شد به همین دلیل با توجه به علاقه و رایزنی هایی که با استان داشتم این امر امکان پذیر نشد و امکاناتی در اختیار ما قرار ندادند، بر همین اساس فعالیت در حوزه کودک را آغاز کردیم و بیشتر به حفظ قرآن به کودکان و انس آنها با آیات الهی فعالیت دارم. اکنون نیز مدیر مؤسسه منهاج الرسول هستم که در این مؤسسه از دوران جنینی تا حداقل 8 سالگی کودکان برنامه ریزی کرده ایم تا در صورت شرکت در این دوره ها پس از سن هشت سالگی آن ها توانایی مکالمه به زبان عربی و انگلیسی و حفظ کل قرآن کریم را خواهد داشت.

اکنون روزانه چند ساعت به مرور محفوظات خود می پردازید؟
اکنون روزانه از نماز صبح تا حدود ساعت 7 صبح بین سه یا چهار جزء از قرآن را مرور می کنم و از هر فرصتی استفاده می کنم تا اطرافیانم از من سؤالاتی بپرسند تا به از اینکه به خوبی مرور کرده باشم مطمئن شوم.
در پایان اگر صحبتی دارید، بفرمایید.

از همه نوجوانان و جوانان می خواهم که زمان بیشتری برای حفظ کنار بگذارند و در زندگی خود از قرآن بهره کافی ببرند چرا که قرآن نور و هدایتی است برای آن ها تا راه درست را برگزینند و برای سایر نسل های بعدی الگو شوند.
آخرين ويرايش توسط najm0130 on يکشنبه آپريل 26, 2020 7:34 pm, ويرايش شده در 2.
najm0130

بازگشت به انواع سنین و مدت حفظ قرآن کریم

Aelaa.Net