دومشهد آثار مهدوي در قم مربوط به دو تشرف حاج سيد صادق قمى

مدير انجمن: مزارات

دومشهد آثار مهدوي در قم مربوط به دو تشرف حاج سيد صادق قمى

پستتوسط Najm00158 » چهارشنبه ژانويه 10, 2024 8:16 pm

.
Najm00158

تاريخ عضويت: سه شنبه نوامبر 13, 2018 11:26 am

Re: دومشهد آثار مهدوي در قم مربوط به دو تشرف حاج سيد صادق قمى

پستتوسط Najm00158 » چهارشنبه ژانويه 10, 2024 8:25 pm

از آنجا كه برخى از دانشجويان به مشاركت در فعاليتهاى تحقيقى در موضوعات بركزيده معارف الهى علاقمند مى باشند
دراينجا رونوشت جوابيه اى كه حاوى تعليقات تصحيحى تكميلى درباره كار يكى از علاقمندان به تحقيق را درج مى كنم تا سايرين هم بتوانند درسهاى روش تحقيق اين موضوع را بهره ببرند:

درباره دومشهد آثار مهدوي (منه السلام) در قم مربوط به دو تشرف مرحوم آيت الله حاج سيد صادق قمى (متوفاى 1338ق)

عليك السلام
1- درادامه توضيحات متوجه مي شويد كه نقل از اينترنت جقدر معايب دارد و از جمله اشخاص را با هم مخلوط كرده اند
فلذا همانطور كه مكرر تذكر عمومى شده از اينترنت استفاده بشود اما بر آن تكيه و اعتماد نشود
و مطلبي كه نقل كرده ايد از نظرتطبيق شخص صاحب واقعه (كه در همه سايتها همينطور كه شما نقل كرده ايد هست اما همه اشتباه است)
ممكن است در سرج از اينترنت استفاده كنيد اما وقتي به نقل مطلب مي رسد
به كتب منبع و مرجع اصلي قدما و كذشتكان نه اين كتابها كه امروز افراد مي نويسند

2- شما كه تحقيق مي كنيد
خود كتابهاى مربوط به تشرفات (قدما و كذشتكان) را مطالعه و موارد داراى مكان مشخص را انتخاب كنيد و رويش كاركنيد
نه از نقل سايتها و واسطه هاى دست جندم و صرف وقت روي انها نكنيد

3- مثلا اين واقعه منبع منتشرشده اش علامه نهاوندى و كتاب عبقري الحسان است
بس بايد به خود كتاب اصلي نوشته ايشان مراجعه كرد
نه تلخيص و يازنويسي و نه نقل سايتها واشخاص ووو

4- در سايتها بعضا نوشته اند حاجي ملامحمدصادق قمى
و بعضا نوشته اند حاج سيد محمدصادق قمي
با اينكه اينها دو نفرند
اما در معرفي دومي شرح احوال شخص اولي و مسجد شخص اولي را به عنوان معرفي دومى ذكر كرده اند
و شماهم مسجد شخص اولي را به عنوان مشهد اثر مهوي منه السلام معرفي كرده ايد = كه اشتباه است

5- تفاوتهاى حاجي محمدصادق قمى با حاج سيد محمدصادق قمى
× اولي شيخ بوده دومي سيد
× اين دونفراكر جه دريك عصر بوده اند اما در همان زمان؛ اولي سالمند بوده و دومي جوان،
× اولي متولد1222ق و متوفاي 1298 ق است و دومي متولد 1255 و متوفاى 1338 ق
× اولي ذريه اش امروز به "صادقي قمي" مشهورند و از جمله ذريه ايشان بدر زن دكترمحمدخاتمي رئيس جمهور اسبق ايرلن = "دكتر شيخ على اكبر صادقي قمي" (بن آیت الله حاج شيخ میرزا مصطفی صادقی قمی1399ق بن مرحوم آیت الله شيخ میرزا ابوالحسن صادقی قمی1347ق بن آيت الله حاج شيخ ملاصادق قمى1298)
دومى ذريه اش به "روحاني" مشهورند و از جمله ذريه ايشان مرجعين مشهورين اخوين: آيت الله سيد محمد روحاني كه حكومت فعلى مانع دفن ايشان شد در نزد مرقد بدرشان (آيت الله سيد محمود روحاني در مسجد بالاسر حرم قم ) و لذا در خانه شان دفن شدند،
و آيت الله سيد محمد صادق روحاني كه 16 سال در خانه شان محصور و محبوس توسط حكومت فعلى بودند و بارسال مرحوم شدند، كه اين دو برادر و دو مرجع نوه مرحوم سيد محمد صادق قمي صاحب وقايع متعدده تشرف به زيارت حضرت صاحبالامر منه السلام هستند
و همين حاج سيد محمدصادق قمى شخصستى است كه توفيق تشرفات داشته و دو مشهد اثر مهدوى ه السلام به توفيق ايشان شناخته شده است

6- از مخالطتها و اشباهات شايع درغالب سايتها:
درج يك تصوير براى هردو شخص!!! كه شما هم درج كرده ايد:
http://pajoohe.ir/Image.aspx?strFileNam ... de=Stretch
Image

در ضمن اينكه آن تصوير مربوط به هيجكدام آنها نيست

مال حاج ملا (شيخ) صادق قمى نيست جونكه
هم ازظاهر تصوير كه به زمان ايشان (دوره ناصرالدين شاه) نمي خورد -شبيه به تصاوير دوره مشروطيت است
هم با اوصاف شمايل و هيكل توصيف و ثبت شده ايشان مطابقت ندارد بلكه بر عكس اوصاف ايشان بوده است
مرحوم حاجی شيخ ملاصادق از لحاظ جثه، مردی کوتاه قد و لاغر اندام بود و ناصرالدین شاه كه به ديدن ايشان مى آمده از ایشان به «مجتهدی کوچک، ولی بزرگِ بزرگ» تعبیر کرده است.

اين تصوير مال ملا (سيد) محمد صادق قمى هم نيست جونكه
به نقل نوه دخترى ايشان مرحوم آيت الله شيخ نصرالله شاه آبادى فرزند مرحوم آيت الله حاج شيخ محمدعلى شاه آبادى (استاد عرفان امام خمينى) كه در اثر ازدواج با دختر مرحوم سيد صادق قمى (بانو علويه مريم روحانى) داماد ايشان شده و شيخ نصراالله شاه آبادى نوه دخترى ايشان بوده اند
اتفاقا يك عكس از ايشان (مرحوم جدم) باقى مانده است .... و اين عكس در خانه ما بود
يادم هست وقتي مى خواستم نجف اشرف مشرف بشوم مرحوم آيت الله حكيم سيدكاظم عصار به منزل ما جهت خداحافظى (بدرقه) تشريف آوردند وقتى اين عكس را ديدند فرمودند اين عكس كي هست؟ كفتم جدمان آقا حاج سيدصادق
فرمودند اين را بردار اين عكس حاج سيدصادق نيست من ايشان را ديده ام حاج سيدصادق يك قلمبه نور بود و اين عكس اصلا عكس ايشان نيست

7- و مهمترين مخالطت سايتها اينكه
واقعه تشرف مربوط به مرحوم حاج سيد صادق قمى است نه مرحوم حاج شيخ ملاصادق قمى
و سايتها و شما كه از آنها نقل كرده ايد
واقعه تشرف (سيدصادق قمى) را به شيخ صادق قمى نسبت داده
و محل تشرف را آنها و شما مسجد شيخ صادق قمى ذكر كرده ايد = كه اشتباه است

8- بيوكرافى مرحوم سيد صادق قمى
آیت الله حاج سید صادق قمی، در خاندانی محترم و متدین در سال 1255 ق، در قم زاده شد. او از اول كودكی به تحصیل علم علاقه بسیار داشت و پدر بزرگوارش حاج میرزا زین العابدین كه از اهل علم بود نیز او را به فراگیری دانش تشویق كرد و تا هیجده سالگی در قم به فراگیری مقدمات اشتغال داشت.
این فقیه بزرگ، پس از فراگیری ادبیات همراه با دوست و هم بحثش مرحوم ملا غلامرضا قمی به اصفهان مهاجرت كرد و دو سال در آنجا اقامت گزید. وی سپس به تهران رفت و نزد حكیم معروف مرحم آقا علی مدرس زنوزی به تحصیل حكمت و فلسفه پرداخت.
معظم له در حدود سال 1279 ق، همراه دوست دانشمند آیت الله ملا غلامرضا به نجف اشرف رهسپار شد و در محضر خاتم الفقهاء و المجتهدین مرحوم شیخ انصاری زانوی ادب به زمین زد و به مدت دو سال از بحث های وی بهره مند شد و كتاب «فرائد الاصول» را نیز در همان زمان تصحیح نمود.
پس از درگذشت شیخ اعظم (1281)، به درس فقه و اصول آیات عظام : میرزا محمد حسن شیرازی و میرزا حبیب الله رشتی حاضر شد و از محضر آنان توشه های بسیار برگرفت و با مهاجرت میرزای شیرازی به سامراء (1291 ق)، وی در نجف ماند و تنها از درس های میرزا حبیب الله رشتی بهره برد. و در همان زمان بود كه ملكه استنباط و قوه اجتهادش، شكوفا گردید و این از تقریرات درس فقه استادش - كه آمیخته با نظرات اوست - بر می آید وی در آن هنگام در حوزه، به قدس و ورع و تقوی و صلاح و درستی مشهور شده بود.
او پس از 17 سال اقامت در نجف، سال 1296 ق، به همراه دوست و هم بحثش - ملا غلامرضا - به سامراء كوچید و به مدت دو سال هم از محضر میرزای شیرازی استفاده برد و با مكتب فقهی سامراء و میانی اصولی آن، آشنا گردید.
معظم له، در سال 1298 ق، با هم بحث خویش، مرحوم آیت الله ملا غلامرضا به زادگاهش و مورد توجه عموم علما و مردم شهر واقع شد، به ویژه آن كه چند نفر از مراجع و مجتهدین شهر مانند: مرحوم آیت الله حاج ملا صادق و مرحوم آیت الله حاج سید جواد قمی (م 1303 ق) ایشان را از نظر علم و فقاهت و تقوا ستودند.

9- از خصوصیات دیگر آیت الله حاج سید صادق قمی - كه در میان اهالی قم در تواتر رسیده بود
ملاقاتش با حضرت ولی عصر (منه السلام) بوده است
وی، بسیار اوقات در نیمه های شب از منزلش - در محله «سلطان محمد شریف» در خیابان چهارمردان، به سمت مسجد امام زین العابدین - در چهارراه سجادیه بیرون می رفت و در آنجا به عبادت می پرداخت
و بسیار اوقات هم می شد كه در آن مكان شریف، رهگذران شاهد نوری تابان و گفتگویش با شخص دیگر بودند.
محل منزل آن مرحوم و مسيرتا مسجد مذكور

https://www.google.com/maps/dir/%D9%85% ... ?entry=ttu
Image

بر اين اساس مسجد مزبور (مسجد امام زین العابدین - در چهارراه سجادیه قم) از مشاهد آثار مهدوى منه السلام است
http://qompajoohi.ir/wp-content/uploads ... -26-05.jpg
Image

10- سال 1311 ق بود كه مرحوم آیت الله حاج سید صادق قمی، شروع به ساختمان مسجد و مدرسه نزدیك خانه مسكونی اش نمود و بنیاد مسجد در سال 1313 ق تمام شد و به تدریج حجرات مدرسه نیز در سالیان بعد تكمیل گردید
این مسجد و مدرسه در محله سلطان‌شریف (خیابان چهارمردان) به‌نام سید صادق بود و خودش در آن نماز جماعت و مجلس درس داشت.
مرحوم آيت الله مرجع سید محمدصادق روحانی نوه سید صادق، سال‌ها بعد آن را تعمیر و نوسازى کرد. این مسجد و مدرسه، هم‌اکنون بنام مسجد آقا و مدرسه امام صادق(عليه السلام) در خیابان چهارمردان قم مشهور و اینك مورد استفاده عموم، و جمعی از طلاب و فضلای حوزه علمیه قم است.

11- براساس واقعه اى كه حضرت صاحب الامر عليه السلام در اين مسجد حضور يافته و درآن نماز خوانده اند اين مسجد به نام "مسجد آقا" معروف شد
دراين واقعه مرحوم سيد صداق قمى به شرف زيارت حضرت هم نائل مى شوند
اين مسجد امروزه هم معروف به مسجدآقا است
مرحوم شيخ نصرالله شاه آبادى نوه سيدصادق قمى نقل كرده وجه تسمبه به آقا نماز خواندن حضرت در اين مسجد است

12- درباره حضور حضرت صاحب الامر منه السلام در اين مسجد و تشرف مربوط به آيت الله مرجع حاج سيد محمد صادق قمى

مرحوم آيت الله مرجع حاج سيد محمد صادق روحاني متوفاى 1444ق در اين باره كفته اند :
تشرف مرحوم حاج سيدصادق قمى خدمت امام زمان عليه السلام را مكرر نقل كرده اند
و در اين نقلها از همه مهمتر نقل مرحوم آشيخ ابوالقاسم كبير قمى است
آشيخ ابوالقاسم كبير هم ملا بود هم متدين بود هم مُعرض ازدنيا بود و همه ايشان را قبول داشتند

13- شرح واقعه حضور حضرت صاحب الامر منه السلام در اين مسجد و تشرف مرحوم آيت الله حاج سيد محمد صادق قمى (متوفاى 1338ق)

نقل علامه مرحوم نهاوندي از دو بسر حاج سيدصادق قمى از ملاحبيب الله قمى (مناجات كننده و متعبد در سحرها و مؤذن فحر در آن مسجد

علامه نهاوندى ر كتاب شريف عبقري الحسان ج1، المسك الأذفر- ص 119و120 - مسكة 55) نقل كرده است
خبر دادند ما را عالمان عاملان، حاج سيّد محمود و حاج سيّد احمد قمّيان، (= فرزند بزركتر و كوجترين فرزند) نجلان زكيّان العالم العلاّمة حاج سيّد صادق قمّى (طيّب الله رمسه)،
كه از اجلاّء اصحاب محقّق رشتى، صاحب بدايع الاصول؛ و از مهاجرين به ناحيه مقدّسه سرّ من رأى به جهت استفاده از سيّدنا الاستادنا الأعظم المجدّد (ميرزاى بزرك شيرازى) (قدّس سرّ هما) بودند؛
و (بدرخواست علامه نهاوندى) نوشتند از براى حقير:
بسم الله الرّحمن الرّحيم، وممّن تشرّف بالسّعادة العظمى ونال بالمرتبة الكبرى،
العالم المؤيّد الرّبانى كاشف الرّموز والدّقائق، الحاج سيّد محمّد صادق القمّى (طاب رمسه و نوّر الله مضجعه)؛ و قضيّه او آنكه،
حكايت كرد براى ما بنده متّقى الموثوق الموسوم به ملاّ حبيب الله، مؤذّن مسجدى كه آن مرحوم (بدرشان سيدصادق قمى) تأسيس نمود، گفت:
عادت من (ملاحبيب الله) اين بود كه قبل از فجر به يكساعت مى آمدم به مسجد؛ و نافله شب را در مسجد بجا مىآوردم در سرما، و بر پشت بام مسجد در گرما،
و بعد از اداء نافله، بر سطح ايوان مرتفع بالا مى رفتم، و قبل از اذان قدرى اشعار مناجات مى كردم،
و چون وقت داخل مى شد، اذان مى گفتم و فرود مى آمدم.
به اين كيفيّت عادت من بود قريب به بيست سال.
در شبى از شبها، كه شب تاريكى بود و بادها مى وزيد، به عادت خود آمدم در مسجد.
ديدم در مسجد باز است، و يك روشنايى در مسجد ديدم كه گمان كردم درِ مسجد را خادم نبسته است و چراغ را خاموش نكرده است.
پس داخل مسجد شدم كه تحقيق مطلب نمايم.
ديدم سيّدى به زىّ علماء ايران، در محراب مشغول نماز است،
و آن روشنايى كه ساطع است، از روى مبارك آن سيّد است نه از چراغ.
پس تفكّر در آن سيّد و روى نورانى او مى نمودم؛
و چون از نماز فارغ شد، توجّه به من نمود و مرا به اسم صدا كرد و گفت:
به آقاى خود بگو بيايد.
پس بلا تأمّل اطاعت امر او را نمودم و رفتم كه مرحوم حجّة الإسلام (سيدمحمدصادق قمى) را خبر كنم.
چون به در خانه رسيدم و ايستادم، در را به آرامى كوبيدم.
ديدم آن مرحوم عقب در ايستاده است معمّماً،
كأنّه مىخواهد از خانه بيرون بيايد.
سلام كردم و عرض كردم كه: سيّد عالمى در مسجد است و شما را مى خواهد و احضار نموده است.
فرمود: آيا شناختى او را؟
گفتم: نشناختم او را، لكن از علماء ولايت ما نيست.
و گفتم: اى آقا، چقدر صورت او نورانى است؟
و من همچه صورت نورانى در مدّت عمرم نديده ام. و جواب به من نمى دادند.
پس با ايشان بودم تا داخل مسجد شدند.
پس ديدم تأدّب مى كند نسبت به آن سيّد، به يك تأدّب و خضوع و تذلّل و سكونى.
پس به او سلام كرد و نزديك شد به او،
و نشست و مذاكره اى با او نمود،
و بعد از مقدار زمانى آن سيّد از مسجد خارج شد؛
و تعجّب كردم از خضوع ايشان بالنّسبه به آن سيّد؛
(خصوصا كه سيد محمدصادق از مراجع و علماى درجه اول قم بوده است، تعجب كرده كه اين سيدنورانى كيست كه اين مرجع اول قم اين قدر تذلل نسبت به او مى كند؟!
اكراز اقران و نظائر خودش مراجع هم مي بود اينقدر تذلل و خضوع نداشت،
بس جه كسى مى تواند بشد كه فوق سطح مراجع درجه اول است )
و چون آن سيّد از مسجد خارج شد،
سؤال نمودم از ايشان كه: اين سيّد كه بود؟،
و به چه جهت به اين حدّ بالنّسبه به او خضوع نموديد؟
رو به من نمود و فرمود: نشناختى او را؟
گفتم: نشناختم.
پس مواثيق مؤكّده از من گرفتند كه در مدّت حيات ايشان بروز ندهم.
فرمود: آن مولاى من و مولاى تو، حضرت صاحب العصر والزّمان (عجّل الله تعالى فرجه الشريف) بود.
پس من ايشان را گذاردم و دويدم به سوى درب مسجد.
ديدم درب مسجد بسته است،
و مسجد تاريك است
و احدى در مسجد نيست،
و از كلام حضرت به ايشان نفهميدم چيزى، جز اينكه: (امر) فرمود به: اقامه جماعت در نماز صبح، در اوّل فجر.

و ملاّ حبيب الله اين مطلب را بروز نداد، مگر بعد از وفات حجّة الإسلام والد (دو فرزند مذكور سيدمحمدصادق قمى)؛

و قسم به قرآن كريم خورد سه مرتبه بر صدق اين قضيّه،
انتهى (نقل بيان علامه نهاوندى).

14- موقعيت مسجد آقا (محل نماز حضرت صاحب الأمر منه السلام)
https://www.google.com/maps/dir/%D8%A7% ... ?entry=ttu

15- آیت الله حاج سید صادق قمی، پس از 83 سال زندگی آكنده از خدمات دینی و اجتماعی در ربیع الاول 1338 ق بدرود حیات گفت
و پس از یك تشییع با شكوه، در سمت شمال مرقد میرزای قمی - در قبرستان شیخان كبیر - به خاك خفت.

توضيح: ازآنجا كه ساخت اين مسجد در سال 1313 ق تمام شده، و ملاحبيب الله شاهد واقعه هم ذكر كرده كه 20 سال در آن مسجد مناجات سحركاهى داشته و بعد آن واقعه رخ داده است مى توان نتيجه كرفت كه تاريخ آن حضور حضرت صاحب الامر منه السلام و آن تشرف سيدصادق قمى در تاريخ 1333ق بوده است.

Image

فایل ویدیویی معرفی مزار:
https://drive.google.com/file/d/1iJLBEt ... sp=sharing
Najm00158

تاريخ عضويت: سه شنبه نوامبر 13, 2018 11:26 am

بازگشت به شهر قم و حومه

Aelaa.Net